Párová terapie

Ve vztahu se můžete ocitnout v situaci, kterou se Vám s partnerem nedaří řešit. Vztahové trable mohou mít mnoho podob – nepochopení a potíže v komunikaci, hádky, nesoulad, potíže s intimním soužitím, vztahová zranění atd. Může se stát, že se máte rádi a přesto se v některé oblasti nedaří najít cestu. Pokud máte děti, je vztah spojen také z odpovědností za ně.

V takové situaci může být partnerská terapie prostorem, kde si můžete za asistence terapeuta lépe uvědomit, co se mezi Vámi děje, co k tomu přispívá, jak se některým věcem vyhnout, jak se k sobě vztahovat užitečněji, s respektem. Můžete rozvíjet své vzájemné pochopení, učit se naslouchat jeden druhému. Můžete dát svému vztahu šanci, můžete společně hledat skryté či zapomenuté zdroje. Můžete zkusit znova najít cestu k sobě navzájem.

S jakými situacemi pracuji:

  • neshody, hádky, nepochopení
  • nespokojenost ve vztahu
  • něco se stále opakuje a nevíte jak z toho ven
  • rozejít se nebo spolu zůstat?
  • co od sebe navzájem potřebujeme?
  • intimní život a sexualita
  • nevěra a jak se přes ni dostat

Je párová terapie vhodná právě pro Vás?

Pro užitečnou spolupráci je třeba, aby byli pro společnou práci motivováni oba partneři. Aby se oběma aspoň trochu chtělo. Většinou příliš dobře nefunguje situace, kdy je jeden z partnerů do terapie přinucen. Je třeba, abyste se společně dohodli a oba chtěli společnou práci vyzkoušet.

Jak vypadá první setkání?

Na prvním setkání si vyjasníme Vaše očekávání a potřeby, se kterými přicházíte. Já Vám objasním své možnosti a přístup ke spolupráci. Pak se můžeme pustit do práce. V závěru setkání se dohodneme, jestli budete chtít pokračovat.

Spolupráce

Pro dosažení změny je zpravidla třeba opakované práce. Z Vaší strany jde především o ochotu hovořit o sobě, o vašem vztahu, ochotu zkoumat to, co se mezi Vámi děje, experimentovat s tím, zkoušet „to“ jinak. Pro párovou terapii je možné se dohodnout na frekvenci 1x týdně (je vhodné především zpočátku a v případě akutní krize) nebo 1x za dva týdny. Na párové konzultaci je třeba vždy přítomnost obou partnerů.

Čas pro dosažení změny je individuální. Pro dílčí vztahové problémy můžete očekávat spolupráci v délce kolem 3 měsíců, v případě dlouhodobějších problémů i více.

 

Dobrý den,

jsem psychoterapeutem působícím v Brně. Jestliže hledáte odbornou pomoc, přečtěte si, co nabízím a jak chápu psychoterapii jako takovou. V mém profilu si můžete přečíst něco o mé kvalifikaci. Pokud Vám něco na stránkách chybí, co potřebujete vědět předtím, než se na mě obrátíte, neváhejte mi napsat.

Jsem si vědom, že první krok k překonání obtíží je často tím nejobtížnějším. Proto Vás v něm chci povzbudit. Těším se na případnou spolupráci, pokud se k ní rozhodnete. A pokud ne, tak přeji hodně štěstí kdekoli jinde a jakkoli jinak.

Jakub Koutný